okna aluminiowe

Okna aluminiowe – właściwości techniczne ważne przy wyborze

Okno jest granicą między światem zewnętrznym i wewnętrznym, która zapewnia przebywającym w budynku osobom komfort. By było on jak najwyższy, okna muszą odznaczać się wysoką jakością – od produkcji po montaż. Także wtedy, kiedy zależy nam na tym, by okna wykonane z aluminium przez lata płynnie pełniły swoje funkcje, powinniśmy zwrócić uwagę na ich właściwości istotne dla wygody ich codziennego użytkowania.

Izolacyjność termiczna stolarki aluminiowej

Zadaniem dobrych okien aluminiowych jest ograniczanie strat energii cieplnej potrzebnej do ogrzewania budynku. By mogło ono skutecznie chronić domowników przed polskim klimatem, powinno odznaczać się jak najniższym współczynnikiem Uw, czyli przenikania ciepła.

Dźwiękoszczelność skrzydeł okiennych z aluminium

Kolejnym zadaniem okien aluminiowych jest tłumienie nadmiernego hałasu, co okazuje się ważne, jeśli mieszkamy w pobliżu drogi, pasażu komunikacyjnego czy choćby przedszkola. Standardowy współczynnik Rw, czyli izolacyjności akustycznej, osiąga 30 dB – im będzie on wyższym, tym mniej z tego co dzieje się na zewnątrz dotrze do wnętrza domu.

Odporność na działanie wilgotnego klimatu

Dzięki temu, że nieustannie trwają prace nad udoskonaleniem właściwości okien z aluminium, dostępne dziś modele odznaczają się dobrymi jakościowo uszczelkami, które zapobiegają przeciekaniu wody, ale nie zakłócają odprowadzania wilgotnego powietrza na zewnątrz. W niektórych przypadkach ważna z funkcjonalnego punktu widzenia okazuje się możliwość zamontowania wywietrzników.

Antywłamaniowość i bezpieczeństwo domowników

Dla właścicieli domów jednorodzinnych i mieszkań usytuowanych na parterze istotne są właściwości antywłamaniowe okien aluminiowych. By niepożądane osoby nie dostały się do budynku, okna takie mogą być wyposażone w elementy i całe systemy zapobiegające włamaniom. Należy zwrócić uwagę na to, by były one certyfikowane.

Podsumowanie: 8 cech dobrych okien aluminiowych

By w Twoim domu znalazło się dobre okno z aluminium, możesz przetestować wybrane przez siebie modele za pomocą przygotowanej poniżej matrycy.

  1. Sztywność profilu,
  2. Szczelność,
  3. Przepuszczalność światła naturalnego,
  4. Izolacyjność akustyczna,
  5. Izolacyjność cieplna,
  6. Zapewnienie wentylacji,
  7. Płynność otwierania i zamykania,
  8. Antywłamaniowość.

 

Im wyższe wyniki przy analizie wymienionych kategorii uzyskało okno, które chcesz mieć u siebie, tym większą masz pewność, że będzie Ci ono dobrze i długo służyło.

Sprawdzaj i porównuj

Producenci i sprzedawcy okien aluminiowych przygotowali szeroką ofertę tego typu asortymentu, dlatego warto poświęcić nieco czasu na wybranie systemu okiennego, który spełni jak najwięcej naszych wymagań – nie tylko tych technicznych, o których była tu mowa, ale także tych związanych z estetyką wyglądu skrzydła, które są na ogół mocno zindywidualizowane.