okno drewniane

Czym wyróżniają się okna drewniane?

Okna drewniane uznawane są za ekskluzywne wykończenie otworów okiennych. Wyróżniają się niebywałymi walorami estetycznymi i funkcjonalnymi – przeczytaj, co zyskają Twoje wnętrza, kiedy wybierzesz taką stolarkę okienną.

Wizualne walory okien drewnianych

Do produkcji tego typu profili okiennych wybiera się drewno gatunków iglastych (świerkowe, sosnowe, modrzewiowe) i egzotycznych gatunków liściastych (mahoń, tekowiec). Wykonane z nich ramy odznaczają się niepowtarzalnym rysunkiem usłojenia – to oryginalny detal we wnętrzach, który zawsze przyciąga uwagę. Dlatego najczęściej powlekane są tylko lakierem bądź wodorozcieńczalną farbą, która podkreśla ich wygląd.

Można jednak znaleźć także ramy malowane akrylem czy barwionym lakierem. Drewno dość łatwo poddaje się obróbce estetycznej, co znaczy, że z łatwością dostaniemy ramy w takiej kolorystyce, która wkomponuje się w aranżację wnętrz, niezależnie od tego, czy będą to wnętrza mieszkalne czy firmowe.

Funkcjonalne właściwości drewnianych profili okiennych

By ocenić użytkowe walory okien, warto sprawdzić ich podstawowe parametry. Do ich oceny służą powszechnie znane współczynniki:

  • Ug – informuje o termoizolacyjności okien,
  • Uf – pokazuje, ile ciepła przenika przez ramy okienne,
  • A1 do C6 – odnosi się do wytrzymałości na wiatr,
  • 1A do 9A – sygnalizuje przynależność do klasy szczelności.

 

Na wartości poszczególnych wskaźników wpływ ma typ konstrukcji okna. Po pierwsze –chodzi o jakość uszczelek oporowych i przyszybowych – powinny one być wykonane z termoplastycznego materiału, który będzie szybko reagował na zmiany warunków atmosferycznych. Po drugie – ważna jest ilość szyb w profilu. Obecnie standardem są pakiety dwuszybowe, ale do domów pasywnych i energooszczędnych konieczne są wersje trzyszybowe z przestrzenią wypełnioną gazem szlachetnym. Takie profile mają na ogół szerszą ramę, dzięki czemu konstrukcja zachowuje stabilność.

Nietypowe kształty okien z drewna

Tradycyjnie z drewna wykonywane są profile do okien jednoramowych, zespolonych, skrzynkowych, krosnowych o różnych kształtach i wymiarach. W ostatnich latach popularność zyskują profile hybrydowe – łączą zewnętrzną ramę z drewna orzechowego, kasztanowego lub czereśniowego z wewnętrznym profilem z aluminium. Dzięki takiej konstrukcji mogą powstać okna skośne, półokrągłe, łukowane o estetycznych walorach okien drewnianych i funkcjonalności okien aluminiowych.

Okna, które wyróżnią Twoje wnętrza

Podsumowując: okna z drewna – za sprawą właściwości surowca, z którego są wykonywane – odznaczają się wytrzymałością. Przy odpowiedniej, ale nieuciążliwej dla właścicieli, konserwacji, przetrwają lata w stanie zbliżonym do tego w chwili zakupu. Ich estetyka jest w zasadzie uniwersalna – dopasują się do wnętrz klasycznych, jak i nowoczesnych, minimalistycznych i rustykalnych. Sprawdzą się w salonach i innych domowych pomieszczeniach, jak też w gabinetach i stylowych lokalach użytkowych. Także wtedy, kiedy zależy Ci na jakości, okna z drewna będą doskonałym wyborem.