drzwi panelowe

Czym odznaczają się drzwi zewnętrzne panelowe?

Drzwi panelowe należą do najnowocześniejszych propozycji na rynku stolarki otworowej. Są estetyczne, funkcjonalne i zróżnicowane na tyle, że z łatwością spełniają potrzeby klientów z różnych grup. Czym odznaczają się takie skrzydła drzwiowe i co zapewniają swoim właścicielom – tego dowiesz się z niniejszego artykułu.

Walory wizualne drzwi zewnętrznych panelowych

Drzwi zewnętrzne panelowe świetnie wpisują się w estetykę projektów architektonicznych utrzymanych w nowoczesnym stylu. Ich powierzchnia może być płaska lub posiadać frezy o różnym układzie, a także elementy ornamentacyjne z metalu. Może także mieć kolor odpowiadający upodobaniom właściciela – od tradycyjnych brązów i czerpni po nietypowe odcienie z palety RAL. Ciekawie prezentują się także skrzydła powleczone okleiną.

By podnieść odporność na wpływ niekorzystnych warunków atmosferycznych panele drzwiowe pokrywa się żywicami epoksydowymi. Z kolei po to, by do zewnętrznej strony drzwi nie przylegały zabrudzenia z podwórka, pokrywa się je specjalnymi farbami teflonowymi. Dzięki tym zabiegom drzwi panelowe przez wiele lat po zamontowaniu zachowują reprezentatywny wygląd.

Poszczególne modele drzwi zewnętrznych panelowych mogą ponadto posiadać przeszklenia z zespolonego szkła – w ten sposób umożliwiają doświetlenie korytarza, a jednocześnie nie tracą funkcji ochronnej, ponieważ taka szyba, powleczona folią, która utrudnia jej wybicie, jest naprawdę trudna do sforsowania.

Nowoczesne rozwiązania konstrukcyjne w zewnętrznych drzwi panelowych

Projektanci tego typu stolarki otworowej zadbali o to, by była ona komfortowa w codziennej eksploatacji. Zapewniają to nowoczesne elementy technologiczne, za sprawą których konstrukcja drzwi, mimo że stabilna, jest lekka i zapewnia płynną pracę skrzydła – mowa tu o:

  • aluminiowych kształtownikach,
  • ukrytych zawiasach, które pozwalają na wpuszczenie skrzydła w ościeżnicę,
  • możliwości zlicowania powierzchni drzwi z ościeżnicą.

 

Całe skrzydło podzielone jest na komory wypełnione materiałem izolacyjnym (na przykład pianką polistyrenową), który działa termoizolacyjnie i antyhałasowo, czemu sprzyjają także optymalnie rozmieszczone uszczelnienia dolne. Takie drzwi zapewniają nie tylko komfort przebywania w domu czy mieszkaniu, ale także wpływają na obniżenie kosztów ich energetycznego użytkowania.

Ponadto drzwi panelowe mogą mieć duże rozmiary, co sprawia, że są chętnie wykorzystywane w zabudowie witrynowej.

Panele – najważniejszy element

Panele wykonywane są w różnych kształtach, ich niebywale ważną cechą jest to, że są wymienne:

  • jeśli dojdzie do uszkodzenia panelu, można go z łatwością wymienić bez potrzeby ingerowania w całą konstrukcję,
  • jeśli chcemy przearanżować stylistycznie lub kolorystycznie fasadę budynku, również możemy wymieć panele, pozostawiając bazową konstrukcję skrzydła.

 

Panele do skrzydła montuje się, przyklejając do profili z jednej jego strony lub z obu. Ze względu na to, że panele tworzone są z różnych materiałów, drzwi, które się z nich składają, sprawdzają się jako zewnętrzne i wewnętrzne.

Dopasujesz je do swoich wymagań

Zewnętrzne drzwi wykonane z paneli wkomponują się tak w nowoczesne, jak i w klasyczne aranżacje. Poza standardowymi modelami katalogowymi, wielu producentów przewiduje także możliwość stworzenia drzwi zgodnie z wytycznymi klienta – to propozycja, która pozwala na stworzenie drzwi, które staną się niepowtarzalną wizytówką domostwa.