drzwi zewnętrzne drewniane

5 zalet drzwi zewnętrznych drewnianych

W segmencie zewnętrznej stolarki drzwiowej skrzydła wykonane z drewna są bezkonkurencyjne. Decyduje o tym przede wszystkim ich wszechstronność. Poniżej przedstawimy 5 najważniejszych zalet tego typu drzwi.

1. Drzwi drewniane zewnętrzne mają duże właściwości izolacyjności akustycznej

Jednym z istotniejszych parametrów, które bierzemy pod uwagę, wybierając drzwi jest ich izolacyjność – ważna także w przypadku drzwi przeznaczonych na zewnątrz, ponieważ zapewnia nam poczucie prywatności. Drewno jest materiałem, który świetnie izoluje akustycznie. Ta właściwość drzwi drewnianych sprawdzi się także w biurach, gabinetach i lokalach usługowych, gdzie chcemy zapewnić prywatność klientom. Ponadto drewno doskonale izoluje termicznie, dzięki czemu wnętrza zawsze będą ciepłe i przytulne.

2. Drzwi z drewna łatwo komponują się z wnętrzami w różnych stylach

Drzwi z drewna cechuje w istocie prostota, choć ich powierzchnia nie musi być płaska, ale może posiadać przetłoczenia (geometryczne lub rustykalne) czy przeszklenia (ze szkła mlecznego, barwnego, ornamentacyjnego). Ponadto łatwo także nadać im wybrany kolor – drewno doskonale poddaje się malowaniu – do wyboru mamy odcienie z palety RAL. Lakier nakładany jest metodą hydrodynamiczną z wykorzystaniem farb wodorozcieńczalnych lub kryjących.

Z punktu widzenia właściciela takich drzwi ważne jest to, że ich kolorystykę można zmienić – na przykład wraz ze zmianą wystroju wnętrz. Ponadto zachowanie naturalnej kolorystyki drewna, zabezpieczonego tylko impregnatem, również pozostawia imponujące wrażenie wizualne – w zależności od gatunku drewna, z którego wykonano drzwi, mogą one mieć kolor od bardzo jasnego brązu przez wszystkie jego odcienie po barwę niemal czarną.

3. O trwałości skrzydeł drzwiowych z drewna decyduje ich konstrukcja

Konstrukcja drzwi zewnętrznych z drewna opiera się na tak zwanym ramiaku, który najczęściej posiada wypełnienie o strukturze plastra miodu – połączonych ze sobą sześciobocznych elementów. Dzięki temu cała konstrukcja jest lekka i nie obciąża ramiaka. W ten sposób do domów i mieszkań trafiają skrzydła drzwiowe, które nie są kłopotliwe w codziennej eksploatacji, ale zachowują stabilność i odporność na nieuniknione czynniki mechaniczne związane z użytkowaniem.

Poza drzwiami z takim wypełnieniem, które ważą około 17 kg, możemy też wybrać skrzydła wypełnione płytą otworową (będą ważyły około 30 kg) lub pełną (o wadze do 38 kg).

Dostępne są także przeznaczone do wnętrz drzwi wykonane z drewna klejonego – olejowanego, bejcowanego lub lakierowanego.

4. Drewniana stolarka jest łatwa w montażu

Drzwi z drewna dostępne są w zróżnicowanych rozmiarach, dzięki czemu łatwo dobrać model pasujących do otworów drzwiowych i w domach jednorodzinnych, i w mieszkaniach. Posiadają one najczęściej w zestawach kompatybilne z nimi ościeżnice (również drewniane lub metalowe). Do właściwego umiejscowienia drzwi w otworze służą regulowane w pionie zawiasy. Nie są potrzebne żadne zaawansowane technologicznie narzędzia, by takie drzwi zamontować w sposób, który zapewni im płynne działanie.

5. Zewnętrzne drzwi z drewna tworzą niepowtarzalny klimat

Typowy dla drewna naturalny rysunek usłojenia sam w sobie jest ciekawym ornamentem, który może dominować w wystroju wnętrza, jeśli z tego materiału wykonane będą wszystkie elementy stolarki otworowej oraz meble. To pozwala na stworzenie klimatycznej aranżacji, która zyska uznanie nie tylko miłośników natury. Ponadto drewno jako w 100% naturalny materiał, jest przyjazny człowiekowi, a kontakt z nim jest bezpieczny.

Będą służyły przez lata

Przy właściwej, ale nieuciążliwej na co dzień, pielęgnacji i okresowej konserwacji, zewnętrzne drzwi drewniane okażą się bardzo trwałe – okres ich bezproblemowego użytkowania szacuje się na 50-80 lat. To sprawia, że takie skrzydła drzwiowe są bezkonkurencyjne.