Oferta okien drewnianych Białystok

5 parametrów dobrych okien

Okna, choć wyglądają podobne, nie są takie same, różni je więcej niż marka producenta. Obecnie ten segment rynku jest tak zróżnicowany, że bez znajomości podstawowych kryteriów jakości stolarki okiennej, trudno wybrać dobre okna. W tym artykule zawarliśmy wiedzę, dzięki której podejmiesz dobrą decyzję zakupową.

1. Konstrukcja to podstawa okna

Można odnieść wrażenie, że konstrukcja okien od lat jest niezmienna, ponieważ wizualne (może poza kolorystycznymi) różnice nie rzucają się w oczy. A jednak – inżynierowie nieustannie pracują nad takim udoskonaleniem konstrukcji stolarki okiennej, dzięki któremu poprawia się jej funkcjonalność i estetyka.

Wśród najnowszych rozwiązań konstrukcyjnych wymienić należy:

  • zwężanie profili okiennych, dzięki czemu światło okna zostaje powiększone, do wnętrza wpada więcej słońca, a samo okno nabiera minimalistycznego charakteru,
  • licowanie skrzydła okiennego tak, by okno tworzyło jednolitą płaszczyznę ograniczoną wyraźnym konturem, w efekcie czego uzyskujemy elegancki wygląd i ułatwienie w utrzymywaniu okna w czystości.

 

Biorąc pod uwagę to, że wszystkie okna w budynku, niezależnie od mechanizmu otwierającego (rozwierano-uchylnego, rozwieranego z ruchomym słupkiem), są takiego samego wymiaru, zyskujemy jednolity wygląd obiektu.

2. Komfort termiczny bez względu na porę roku

Jeśli zależy nam na tym, by okna zapewniały doskonałe warunki termoizolacyjne, możemy sugerować się:

  • aktualnie obowiązującymi w Polsce normami cieplnymi, zgodnie z którymi okna nie mogą mieć współczynnika cieplnego wyższego niż Uw o wartości 1,1 W/(m2K),
  • standardami, które będą obowiązywały od roku 2021 – w ich myśl termoizolacyjność okien będzie musiała być wyższa niż ta dzisiejsza, co oznacza, że stolarkę okienną będzie charakteryzował współczynnik Uw nie wyższy niż 0,9 W/(m2K).

 

By już dziś mieć okna spełniające przyszłościowe wymogi, należy wybrać profile z trzyszybowym pakietem. Ponadto warto zainwestować w:

  • ciepły montaż – specjalistycznie przeprowadzone montowanie okien pozwoli nam uniknąć niekontrolowanych strat ciepła i wykwitów pleśni na ościeżach,
  • osłony okienne – w ten sposób kontrolujemy nagrzewanie pomieszczeń w ciepłych porach roku i wychładzanie zimą.

 

To wszystko przekłada się na obniżenie kosztów ogrzewania budynku.

3. Antywłamaniowość skrzydeł okiennych

Dla amatorów cudzego mienia najatrakcyjniejsze są tzw. słabe ogniwa – duże przeszklone powierzchnie, jak okna tarasowe czy balkonowe, przez które łatwo dostać się do środka. Jednak właściciele domów z takimi oknami nie są bezradni – mogą wybrać modele wyposażone w chroniące przed włamaniem zaczepy antywłamaniowe, czyli wbudowane połączenia ramy i skrzydła okiennego.

4. Komfort akustyczny bez względu na umiejscowienie okna

Okno staje się naturalną barierą dla dźwięków z otoczenia budynku, chroniącą domowników przed hałasem ulicy czy wrzawą podwórka. Im głośniejsza jest okolica, w której mieszkamy, tym wyższy powinien być współczynnika tłumienia hałasu – na przykład:

  • Rw o wartości 33 dB – jest optymalny w miejscach o średnim natężeniu hałasu,
  • Rw o wartości wyższej niż 40 dB – polecany jest w miejscach narażonych na duże nasilenie dźwięków.

W ten sposób dom staje się oazą ciszy i spokoju, nawet jeśli za jego bramą jest ruchliwy ciąg komunikacyjny.

5. Estetyczna i różnorodność

Obecnie okna pełnią nie tylko funkcje użytkowe, ale też ozdobne. Dlatego wielu producentów zadbało o to, by można je było swobodnie wybierać pod względem:

Dodatkowo poszczególne modele mogą zawierać ozdobne szprosy.

Skonsultuj swój wybór

Przy wyborze okien ważne jest także to, że inne okna wybierzemy do mieszkania w wieżowcu, a inne do domu na przedmieściach. Warto więc udać się do takiego salonu sprzedaży, w którym kompetentni pracownicy podpowiedzą nam, jakie okna sprawdzą się właśnie u nas. Dobrze rozglądać się za oknami znanych producentów – renoma tych firm jest na ogół gwarancją jakości.